ShakeAlert: Deprem Erken Uyarı Sistemi

ShakeAlert , önemli depremleri hızlı bir şekilde algılayan ve sallanmalar başlamadan önce birçok insana ulaşabilecek bir deprem erken uyarı (EEW) sistemidir. ABD Jeolojik Araştırmaları (USGS) ve bir devlet üniversitesi ortaklığı ile Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı Kıyısı için ShakeAlert Sistemini geliştiriyor ve test ediyorlar. Bugünün teknolojisi, depremleri tespit etmek için var ve çok hızlı bir şekilde, güçlü bir sallama gelmeden önce bazı bölgelere bir uyarı verebilir.

ShakeAlert sisteminin amacı, bir depremin başlamasından birkaç saniye sonra tanımlanması ve karakterize edilmesi, sonuçta ortaya çıkacak olan yer sarsıntısının yoğunluğunu hesaplamak ve insanlara ve altyapıya zarar vereceği zarar için uyarılar vermektir. ShakeAlert Sistem Kurulumu, bir depremden yayılan ilk enerjiyi, nadiren zararlara neden olan P dalgası enerjisini tespit ederek yapılabilir. P dalgası bilgisini kullanarak, öncelikle depremin yerini ve büyüklüğünü tahmin ediyor. Ardından, etkilenecek bölge genelinde öngörülen zemin salınımı tahmin edilir ve yerel halk için bir uyarı verilir. Yöntem, S dalgasından önce uyarı sağlayabilir ki genellikle hasarın çoğuna neden olan güçlü sallanmayı da beraberinde getirir bu dalga.

iOS ve Android cep telefonları için geçerli olan uygulama, yalnızca Los Angeles bölgesinde işlevseldir.

ShakeAlert, USGS ağının 800 deprem sensöründen gelen verileri kullanarak çalışır. Bu sensörler, sallanmaya neden olan zeminde dolaşan birincil P dalgalarını ve ikincil S dalgalarını algılar. İnsanların bu dalgalar kendi alanlarına ulaşmadan önce sahip olacağı süre, depremin merkez üssünden uzaklığına ve dalga hızına bağlıdır.

Sismik dalgalar zeminde nispeten hızlı hareket eder ve bu nedenle alarm insanlara tepki vermesi için az ama değerli saniyeler sağlayacaktır. "Erken uyarının amacı, insanları sarsıntı başlamadan önce güvenli bir yere sokmaktır. Birkaç saniyeniz varsa, sağlam bir masanın altına girebilir, kitaplıktan uzaklaşabilirsiniz. Tehlikeli maddelerden uzaklaşarak, yaralanma ihtimali olan yerlerden uzaklaşabilirsiniz" diyor Berkeley Sismoloji Laboratuvarı müdürü Richard Allen.

Washington, Oregon ve California'daki deprem erken uyarı yöntemlerinde yapılan çalışmalar, uyarı süresinin birkaç saniye ile onlarca saniye arasında değişeceğini göstermiştir. ShakeAlert, trenleri yavaşlatmak, otomobillerin köprülere ve tünellere girmesini önlemek, çalışma ortamlarındaki tehlikeli makinelerden veya kimyasallardan uzaklaşmak ve bir masanın altına gizlemek veya endüstriyel sistemleri otomatik olarak kapatmak ve izole etmek için yeterli zaman verebilir. Sallantı başlamadan önce bu tür işlemlerin yapılması, bir deprem sırasındaki hasar ve zayiatı azaltabilir.

Bu sistem şu anda sadece Amerika tarafından geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Belki ilerleyen zamanlarda Türkiye içinde buna benzer teknolojik sistemler yapılabilir.

Henüz kimse yorum eklememiş

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?